Najczęstsze błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

19 maja 2017

W wielu polskich placówkach służby zdrowia elektroniczna dokumentacja medyczna funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Proces wdrożenia e-kartoteki poprzedził etap przygotowań do prowadzenia historii choroby pacjentów. Mimo to uzupełnianie informacji na temat stanu zdrowia chorych nie jest wolne od pomyłek. Jakie zdarzają się najczęściej?

Banalne stwierdzenie, że do elektronicznej dokumentacji medycznej nie powinien wkraść się żaden błąd, ma pokrycie w rzeczywistości, ponieważ jakakolwiek pomyłka może rzutować na dalsze leczenie lub mieć znaczące skutki prawne. Błędy mogą dotyczyć również kwestii technicznych, np. samego tworzenia e-kartoteki lub zasad jej udostępniania. Opis wymogów dotyczących danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej znajduje się w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Zapis wywiadu z pacjentem

Często zdarza się, że konsekwencją pośpiechu podczas wizyty lekarskiej jest pominięcie wyjątkowo istotnego etapu, mianowicie wywiadu z chorym. W elektronicznej dokumentacji medycznej powinny znaleźć się informacje dotyczące przebytych chorób, pobytu w lecznicach, operacjach, uczuleniach, przyjętych szczepionkach lub obciążeniach genetycznych. Kolejny błąd wynikający z braku czasu na dokładną analizę sytuacji, nawiązuje do wspomnianej sytuacji. Zdarza się, że lekarz pomija etap zapoznania się z danymi na temat przebytych chorób.

Nieczytelne wpisy

Na liście notorycznie powtarzających się błędów znajduje się również wprowadzanie trudnych do odczytania, niejasnych i nieuporządkowanych w czasie wpisów. W świetle prawa, wszelkich zmian i adnotacji w elektronicznej kartotece, dokonuje się zaraz po udzieleniu konsultacji medycznej, dbając o chronologię wpisów, co ma kluczowy wpływ na dalszy tok leczenia.

Oznaczenie pacjenta

Idąc dalej, warto wspomnieć o pomyłce polegającej na błędnym oznaczeniu chorego lub podmiotu medycznego. Należy zapamiętać, że ustawodawca wymaga tego, iż w elektronicznej dokumentacji medycznej na pierwszej stronie powinny znajdować się dokładne informacje pozwalające na identyfikację chorego, z kolei na następnych stronach – przynajmniej imię i godność pacjenta. Z kolei w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie ustalić tożsamości chorego, w EDM, należy podać oznaczenie „NN”, podając okoliczności sytuacji, do której zaszło.

Brak niezbędnych załączników

Z niefrasobliwości personelu medycznego wynika niekompletność elektronicznej dokumentacji medycznej. Sednem tego problemu jest również nieścisłość adnotacji, polegająca m.in. na pominięciu załącznika z wynikami badań lub brak wymaganych oświadczeń lub orzeczeń, np. o niepełnosprawności. Równie częstym błędem jest pominięcie numeracji stron elektronicznej dokumentacji medycznej. Luźne karty wydrukowanej historii choroby łatwo usunąć z kartoteki.

Sprawdź jak Mediporta może wyglądać u Ciebie

Wypełnij formularz kontaktowy

Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.

Otwórz e-mail z linkiem do demo

Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.

Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.

Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.

Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

Polecane artykuły

Zalety komunikacji z pacjentami za pomocą wiadomości SMS i e-mail
18 lipca 2023

Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…

Kopia bezpieczeństwa danych medycznych w chmurze
07 lipca 2023

W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…