Komu można udostepniać EDM?

19 stycznia 2017

Do elektronicznej dokumentacji medycznej mają dostęp chorzy, osoby przez nich upoważnione oraz jednostki świadczące usługi medyczne. W świetle obowiązującego prawa wgląd do e-kartoteki ma również kilka innych podmiotów. O jakich podmiotach mowa? O tym w dzisiejszym wpisie.

W elektronicznej dokumentacji medycznej znajdują się dane pozwalające na identyfikację chorego oraz opis jego stanu zdrowia wraz z informacją o tym, jaki podmiot służby zdrowia udzielił świadczeń. Rodzi się zatem pytanie, kto może mieć dostęp do dokumentacji medycznej zawierającej dane wrażliwe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zajrzyjmy do ustawy z 13 lutego 2013 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W artykule 26 ust. 1 ustawy czytamy, że „Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta”. Ale na tym lista podmiotów się nie kończy.

Pacjent

Oczywistym jest, że wgląd do elektronicznej dokumentacji medycznej ma chory. W przypadku, gdy jest nieletni albo ubezwłasnowolniony, dostęp do dokumentacji ma jego opiekun prawny, np. rodzic lub przedstawiciel ustawowy.

Osoba upoważniona

Kolejna kwestia dotyczy możliwości nadania upoważnienia przez chorego. Decyzją pacjenta może być ono udzielone dowolnej osobie, nie tylko spokrewnionej lub spowinowaconej z pacjentem. Warto podkreślić, że pacjent może upoważnić więcej niż jedną osobę do dostępu do jego dokumentacji. Preferowaną formą udzielania upoważnienia jest forma pisemna, ale honorowana jest także forma ustna. Co ważne, w dokumentacji medycznej musi znaleźć się informacja o ustnym upoważnieniu.

Inne podmioty

Dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej mają także organy władzy publicznej, Narodowy Fundusz Zdrowia, organy samorządów zawodów medycznych oraz konsultanci krajowi i wojewódzcy. Jak widać, katalog podmiotów uprawnionych do wnioskowania o udostępnienie dokumentacji medycznej jest dość szeroki. Należy podkreślić, że wgląd do elektronicznej dokumentacji medycznej jest w pewnym stopniu ograniczony – następuje wyłącznie w zakresie niezbędnym do wykonywania przez wymienione podmioty ich zadań.

Anulowanie upoważnienia

Pacjent ma prawo do cofnięcia upoważnienia w formie ustnej lub pisemnej, bez konieczności informowania o tym drugiej strony. Należy zaznaczyć, że oświadczenie o anulowaniu zgody powinno być zawarte w elektronicznej dokumentacji medycznej.

Dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Kwestia dostępu do e-kartoteki zmarłego pacjenta jest zawarta w art. 26 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Według tego zapisu prawo wglądu do elektronicznej dokumentacji medycznej ma osoba upoważniona przez chorego za życia.

Sprawdź jak Mediporta może wyglądać u Ciebie

Wypełnij formularz kontaktowy

Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.

Otwórz e-mail z linkiem do demo

Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.

Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.

Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.

Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

Polecane artykuły

Zalety komunikacji z pacjentami za pomocą wiadomości SMS i e-mail
18 lipca 2023

Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…

Kopia bezpieczeństwa danych medycznych w chmurze
07 lipca 2023

W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…