Elektroniczna dokumentacja medyczna zawiera dane osobowe pacjentów, w tym dane wrażliwe, dlatego jest szczególnie chroniona. Prawo określa, komu i w jakich okolicznościach okazywana jest historia choroby.
W artykule 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2012, poz. 159 ze zm.) widnieje zapis, że dokumentacja medyczna, co tyczy się również kartoteki w formie elektronicznej, udostępniania jest:
Po śmierci pacjenta, elektroniczna dokumentacja medyczna udostępniana jest osobie upoważnionej przez pacjenta za życia. Osoba ta otrzymuje dokumentację medyczną do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub w formie jej fragmentów, wyciągów, odpisów albo kserokopii.
Składanie stosownych wniosków, jak i wydawanie dokumentacji medycznej, jest możliwe w placówkach służby zdrowia w dni robocze. Chory lub osoba przez niego upoważniona składa wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej w wyznaczonym punkcie, tj. Archiwum Zakładowe, Izba Przyjęć, Ambulatorium lub Oddział. Wnioskodawca na wgląd do kartoteki czeka nie dużej niż 3 dni od momentu złożenia pisma. Odmowa jej wydania musi być właściwie uargumentowana.
Wspomniana ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w artykule 26 § 3 dopuszcza także możliwość udostępnienia elektronicznej dokumentacji medycznej w określonych sytuacjach innym podmiotom, tj.:
Ponadto elektroniczna dokumentacja medyczna może być udostępniona także do celów badawczych, np. uczelni, ale bez ujawniania danych umożliwiających identyfikację chorego.
Obowiązek przechowywania dokumentacji spoczywa na podmiocie oferującym usługi zdrowotne, ale tylko przez określony czas. W świetle obowiązującego prawa jest to 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu do kartoteki. W przypadku śmierci na skutek uszkodzenia ciała albo zatrucia, okres ten wynosi 30 lat, natomiast dokumentację dzieci do 2. roku życia przechowuje się 22 lata. Innej regulacji prawnej podlegają zdjęcia rentgenowskie, które są przechowywane 10 lat oraz skierowania i zalecenia – w obydwu przypadkach jest to 5 lat. Po upływie określonego okresu dokumentacja jest niszczona.
Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.
Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.
Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.
Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.
Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.
Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.
Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…
W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…