Czy polskie placówki służby zdrowia są przygotowane na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej? Statystyki nie kłamią, dlatego dzisiaj przyjrzymy się danym opracowanym na podstawie badania przeprowadzonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Jakie aspekty składają się na nowoczesną opiekę medyczną? Z pewnością jest to wykfalifikowany personel, który sprawnie porusza się w systemie informatycznym, nowoczesny sprzęt komputerowy, czy infrastruktura sprzyjająca efektywnej pracy lekarzy i pielęgniarek. Poziom informatyzacji łączy wszystkie wymienione elementy, które w efekcie synergii, dają rezultat, jaki satysfakcjonuje każdego zarządcę placówki medycznej. W polskiej służbie zdrowia od kilku lat trwa ewolucja, której finiszem będzie wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej.
Inicjator badania poziomu informatyzacji lecznic w Polsce w ubiegłym roku przeprowadził ankietę wśród kilku tysięcy placówek służby zdrowia, pytając o poziom informatyzacji. Oto główne wnioski płynące z badania:
Przedmiotem przeprowadzonej ankiety było również wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, a dokładnie etap przygotowań, na którym znajdują się placówki służby zdrowia. Mamy powody do satysfakcji – statystyki wskazują na to, iż około 25 proc. badanych placówek deklaruje pełną gotowość do wprowadzenia EDM, połowa jeszcze nie, a pozostałe 25 proc. posiada już częściowe rozwiązania. Ankieta przeprowadzona przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zawierała także pytania dotyczące wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań telemedycznych. Ankieterzy ustalili, że przeważająca liczba lecznic (96 proc. placówek, w których wykonuje się ambulatoryjne świadczenia zdrowotne, 75 proc. szpitali i 90 proc. Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych) nie korzysta z tych rozwiązań, co oznacza, że np. nie prowadzą one konsultacji medycznych on-line.
Należy podkreślić, że wysoki poziom informatyzacji służby zdrowia wiąże się bezpośrednio z efektywnym wykorzystaniem pracy lekarzy i pielęgniarek oraz optymalizacją większości procesów zachodzących w organizacji. Placówki wyposażone w sprawnie działający sprzęt komputerowy, w których zasoby ludzkie są przygotowane do obsługi systemu informatycznego, nie będą miały większych problemów z wcieleniem w życie elektronicznej dokumentacji medycznej. Polska służba zdrowia jest na dobrej drodze, aby osiągnąć zamierzony cel.
Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.
Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.
Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.
Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.
Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.
Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.
Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…
W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…