Dokumentacja medyczna, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, musi być prowadzona z należytą starannością. Powinna także zawierać kilka podstawowych elementów. Co to oznacza w praktyce?
Zdarza się, że pracownicy placówek służby zdrowia popełniają błędy w uzupełnianiu papierowej dokumentacji medycznej. Kłopotliwe bywa również jej udostępnianie i przechowywanie. Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej wyeliminuje ten problem, a co więcej, ułatwi gromadzenie i przechowywanie kartotek pacjentów. Dokumentowanie informacji na temat przebiegu choroby, wizyt pacjenta w gabinecie lekarskim, pobytów w ambulatorium czy szpitalu, należy do obowiązków pracowników służby zdrowia. W świetle obowiązującego prawa, podmioty, o których mowa, są zobligowane do prowadzenia, przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej. Dokumentacja medyczna musi zawierać co najmniej cztery elementy, pod rygorem nieważności:
Prawo dopuszcza prowadzenie dokumentacji medycznej w formie tradycyjnej i elektronicznej, która z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularna w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich. Ustawodawca kładzie duży nacisk na ochronę danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej, czyli zabezpieczenie jej przed uszkodzeniem lub utratą i ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych. Wymagane jest zatem nie tylko elektroniczne zabezpieczanie dostępu do EDM, np. za pomocą hasła, ale również wykorzystanie barier fizycznych poprzez zabezpieczenie sprzętu komputerowego w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem. Niezmierne ważne jest skonfigurowanie systemu teleinformatycznego w sposób, który wyeliminuje nieuprawnione kopiowanie lub usuwanie danych. Ograniczenia te nie mogą jednak przeszkodzić w swobodnym dostępie do elektronicznej dokumentacji medycznej osobom uprawnionym. Prawo wskazuje, że podmiot sporządzający dokumentację medyczną, zobowiązany jest zapewnić właściwe warunki jej gromadzenia i dostęp osób upoważnionych bez zbędnej zwłoki.
Rzetelnie i profesjonalnie archiwizowana dokumentacja medyczna, to najważniejszy zasób wiedzy na temat stanu zdrowia chorego i udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych. Staranne prowadzenie kartoteki jest obowiązkiem placówek medycznych, co wpisuje się w misję ochrony życia oraz zdrowia pacjentów. Za wszelkiego rodzaju błędy odpowiada lekarz przed Sądem Lekarskim.
Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.
Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.
Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.
Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.
Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.
Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.
Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…
W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…