Zapoznanie się z historią choroby pacjenta to pierwszy krok do postawienia skutecznej diagnozy. Elektroniczna dokumentacja medyczna skraca czas wyszukiwania informacji, przez co ułatwia dostęp do danych chorego. Jakie są pozostałe korzyści zastosowania EDM?
Pierwszy kontakt z lekarzem w szpitalu, przychodni, czy w prywatnym gabinecie medycznym, polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i analizie historii choroby pacjenta. Skrócenie czasu oczekiwania na odnalezienie informacji na temat przebytych chorób i zaleceń lekarskich pozytywnie wpływa na ocenę jakości świadczonych usług medycznych. Zdarzało się, że w papierowych dokumentacjach trudno było rozczytać pismo lekarza, z którym w przeszłości konsultował się pacjent. EDM ułatwia zrozumienie zaleceń lekarskich również przez samego pacjenta.
Zwróćmy uwagę na to, że archiwizacja dokumentów medycznych stanowi zbędny koszt magazynowania. Elektroniczna dokumentacja medyczna, polegająca na przeniesieniu danych z tradycyjnych szaf do pamięci komputera, znacznie ogranicza wydatki placówek. Co więcej intuicyjność EDM znacznie skraca czas potrzebny na wprowadzenie wszelkich nowych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta po konsultacji ze specjalistą.
Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej odbywa się pod nadzorem firmy specjalizującej się w świadczeniu usług z zakresu obiegu dokumentów. Etap ten wiąże się z koniecznością przeszkolenia personelu medycznego, który do tej pory wszystko zapisywał ręcznie.
Elektroniczna dokumentacja medyczna bazuje na systemach teleinformatycznych gwarantujących bezpieczeństwo danych pacjentów, identyfikację osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych, czy możliwość wydrukowania dokumentacji. Warto podkreślić, że wszelkie nowe wpisy do komputerowej bazy danych opatrzone są datą utworzenia oraz nazwiskiem osoby dokonującej modyfikacji dokumentacji.
Jedną z najistotniejszych zalet elektronicznej dokumentacji medycznej z perspektywy pacjentów, jest jej łatwiejszy obrót wśród konsultujących się medyków, co ma wpływ na precyzję lekarskich diagnoz bez konieczności zapoznania się z papierową historią choroby. Elektroniczna dokumentacja medyczna daje możliwość wykorzystania takich narzędzi informatycznych jak Internetowe Konto Pacjenta, które pozwala na zdalne zapoznanie się z dokumentacją zarówno przez pacjenta, jak i specjalistę, np. w trakcie wizyty domowej.
Warto podkreślić, że elektroniczna dokumentacja medyczna wpływa na znaczne skrócenie czasu rozliczeń świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. System na miarę XXI wieku daje możliwość automatycznego tworzenia zestawień statystycznych oraz sprawozdawczo-rozliczeniowych, co ogranicza biurokratyzację.
Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.
Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.
Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.
Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.
Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.
Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.
Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…
W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…