Dokumentacja medyczna na tablecie

03 grudnia 2016

Co jest bardziej komfortowe dla lekarza od elektronicznej dokumentacji medycznej dostępnej na komputerze? Dokumentacja na tablecie! Wzrost popularności tych urządzeń to sygnał, że w Polsce nowoczesnych placówek służby zdrowia przybywa.

Polska służba zdrowia idzie z duchem czasu. Branża IT coraz częściej przenika się z obszarem zarządzania placówkami medycznymi. Prawo nakłada na polskie szpitale, przychodnie i gabinety medyczne konieczność przygotowania się do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, która z każdym miesiącem staje się coraz bardziej popularna. Wiąże się to z wymogiem znalezienia rozwiązania, które umożliwiłoby specjalistom dostęp do e-kartoteki przy łóżku pacjenta. Wszystko wskazuje na to, że niebawem w większości szpitali i przychodni papierowa kartoteka zostanie zastąpiona przez tablet medyczny. W placówkach coraz częściej widujemy lekarzy z tym urządzeniem mobilnym w dłoni. Korzystanie z tabletów medycznych wpływa na poprawą jakości obsługi pacjentów placówek medycznych. Lekarze również chwalą sobie pracę na poręcznym i estetycznym tablecie, która nie wymaga wracania za każdym razem do biurka, na którym stoi komputer połączony z internetem.

Specjaliści szukają niezbędnych informacji lub notują na niewielkich, płaskich tabliczkach. Póki co są one jeszcze dość drogie, ponieważ istnieją wymogi sanitarne produkcji tabletów medycznych. Tablet pozwala na szybkie połączenie z internetem i zapoznanie się z informacjami, np. nt. dawkowania leków. Co ważne, urządzenie to jest wyposażone w aparat fotograficzny, dzięki czemu można nim zrobić zdjęcie chorego i dołączyć je do dokumentacji medycznej w celu ułatwienia identyfikacji pacjenta. Właściwe oprogramowanie dostępne na tablecie medycznym pomaga specjaliście w postawieniu właściwej diagnozy. Korzystając z tabletu, lekarz ma błyskawiczny dostęp do historii choroby pacjenta. Ponadto ma wgląd do najnowszych wyników badań, co znacznie ogranicza czas, który medyk musiałby przeznaczyć na osobisty kontakt z pracownikiem laboratorium.

Kolejny plus tabletów medycznych to opcja odczytywania danych chorego z jego opaski na rękę za pomocą czytnika kodów kreskowych. Za pomocą kamery umieszczonej w tablecie wystarczy zeskanować kod, by lekarz miał dostęp do ogółu danych medycznych o pacjencie. Co ważne, tablet wyświetla kartę gorączkową chorego, a na podstawie danych z ostatnich dni może sporządzić wykres, a także pozwolić specjaliście zanotować codzienne obserwacje pacjenta. Wszystkie informacje, o których mowa, są dostępne dla innych lekarzy, co jest kolejną zaletą tabletów medycznych. Korzystając z nowych technologii, lekarze mogą dzielić się informacjami na temat stanu zdrowia pacjentów. Dane są zapisywane na centralnym serwerze, co oznacza, że w przypadku kradzieży lub zniszczenia urządzenia, informacje zostaną odzyskane. W trosce o ochronę danych zawartych na tablecie, dostęp do urządzenia jest chroniony hasłem lub dodatkowo przez czytnik linii papilarnych właściciela lub przez kartę z podpisem elektronicznym.

Gdy specjalista chce zapoznać się z historią choroby pacjenta, tablet jest niezawodnym, poręcznym narzędziem. Wprowadzone przez medyka zalecenia są błyskawicznie zapisywane w centralnej bazie danych. Dzięki temu dokumentacja medyczna chorego jest update’owana na bieżąco i od razu po wprowadzeniu zmian jest widoczna na urządzeniach wszystkich pracowników opiekujących się chorym. Klawiatura tabletu nie jest na tyle wygodna, by umożliwiała komfortowe uzupełnianie elektronicznej dokumentacji medycznej o dłuższe wpisy. Aby to zrobić, lepiej skorzystać z komputera lub laptopa.

Sprawdź jak Mediporta może wyglądać u Ciebie

Wypełnij formularz kontaktowy

Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.

Otwórz e-mail z linkiem do demo

Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.

Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.

Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.

Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

Polecane artykuły

Zalety komunikacji z pacjentami za pomocą wiadomości SMS i e-mail
18 lipca 2023

Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…

Kopia bezpieczeństwa danych medycznych w chmurze
07 lipca 2023

W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…