Wraz z realizacją kolejnego etapu cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce, wiele przychodni, gabinetów oraz pracowników medycznych nadal ma spore wątpliwości, kto od 1 lipca 2021 r. jest objęty obowiązkiem raportowania zdarzeń medycznych (RZM) i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Jednymi z najczęściej pojawiających pytań, są m.in.:
W związku z tym przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym wyjaśniamy, kto zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, jest zobligowany do rejestrowania zdarzeń medycznych i wymiany EDM.
Aby łatwiej zrozumieć zagadnienia opisywane w dalszej części artykułu, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się definicji Usługodawcy, ponieważ m.in. to pojęcie określa zakres obowiązku raportowania zdarzeń medycznych oraz wymiany EDM. Pojęcie Usługodawcy zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia i brzmi:
usługodawca – świadczeniodawca, o którym mowa w art. 5 katalog pojęć ustawowych pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, oraz aptekę ;
Z kolei ww. przepis definiuje świadczeniodawcę jako:
– podmiot wykonujący działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, – osobę fizyczną inną niż wymieniona w lit. a, która uzyskała fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, – podmiot realizujący czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne, – podmiot udzielający opieki farmaceutycznej, o której mowa w art. 4 zakres wykonywania zawodu farmaceuty ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021 r. poz. 97);
Opierając się na powyższych przepisach, należy zwrócić uwagę na to, że pod pojęciem Usługodawcy nie kryją się tylko podmioty posiadające umowę z NFZ, a uzyskanie statusu świadczeniodawcy nie jest w żaden sposób uzależnione od faktu posiadania takiej umowy. Trzeba zatem przyjąć, że ww. przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń w tym zakresie, a pojęciem Usługodawcy objęte są wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, które udzielają zarówno świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (na podstawie umów z NFZ), jak i komercyjnie.
Podstawa prawna:
Od 1 lipca 2021 r. Usługodawcy są zobowiązani przekazywać do Systemu Informacji Medycznej (SIM) / Platformy P1 dane zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji, o którym mowa w art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz w art. 5 pkt 40 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Opierając się na powyższych przepisach, warto przyjrzeć się dokładniej definicji zdarzenia medycznego:
zdarzenie medyczne przetwarzane w systemie informacji – świadczenie zdrowotne, o którym mowa w art. 5 katalog pojęć ustawowych pkt 40 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
Z kolei ww. przepis definiuje świadczenie zdrowotne jako:
działanie służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działanie medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich udzielania;
W praktyce zarejestrowanie zdarzenia medycznego polega na przekazaniu do Systemu Informacji Medycznej (SIM) / Platformy P1 raportu zawierającego m.in. informacje o tym: kto (jaki pracownik medyczny), komu (jakiemu pacjentowi), kiedy i w jakiej placówce medycznej udzielił określonego świadczenia zdrowotnego (np. jakie wykonano procedury ICD-9, w związku z określonym rozpoznaniem ICD-10 itd.).
Powyższe przepisy oznaczają, że rejestrowanie zdarzeń medycznych jest obowiązkiem, który obejmuje wszystkich Usługodawców – bez wyjątków, niezależnie od tego, czy Usługodawca (np. lekarz prowadzący praktykę, jak i podmiot wykonujący działalność leczniczą) posiada umowę z NFZ, czy prowadzi działalność komercyjną.
Jednocześnie wartym odnotowania faktem jest to, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej w przypadku świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarki POZ oraz położne POZ, Usługodawca przekazuje do SIM dane o udzielonych świadczeniach zdrowotnych, gdy jednostką statystyczną, jest wizyta patronażowa.
Podstawa prawna:
Od 1 lipca 2021 r. Usługodawcy są zobowiązani za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej (SIM) / Platformy P1 do wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) określonej w art. 13a ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, w tym, wydanego na mocy art. 13a powołanej ustawy – Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej.
Opierając się na ww. przepisach, obligatoryjność prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) obejmuje wszystkich Usługodawców, których obowiązkiem jest wytwarzanie dokumentów zakwalifikowanych jako EDM w rozumieniu ww. Rozporządzenia, tj.:
W praktyce oznacza to, że każdy Usługodawca (np. lekarz prowadzący praktykę, jak i podmiot wykonujący działalność leczniczą), którego obowiązkiem jest wytworzenie dokumentu zakwalifikowanego jako EDM (np. informacji dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej), jest zobowiązany do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Również w tym przypadku należy przypomnieć, że obowiązkowość wymiany EDM nie jest uzależniona od źródła finansowania i dotyczy zarówno Usługodawców udzielających świadczeń zdrowotnych na podstawie umów z NFZ, jak i na zasadach komercyjnych.
Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.
Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.
Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.
Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.
Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.
Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.
Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…
W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…