Ręczne wypisywanie zwolnień lekarskich (potocznie znanych również jako "L4") w formie papierowej dobiega końca – to fakt. Od 1 grudnia 2018 r. obowiązkiem każdego pracownika medycznego będzie wystawianie zwolnienia lekarskiego tylko w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA / e-Zwolnienie). Wyjątkiem będzie np. sytuacja, kiedy pracodawca (płatnik składek zdrowotnych pacjenta) nie będzie miał swojego profilu w systemie PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) – w takim przypadku lekarz będzie zobowiązany do wydruku zwolnienia i przekazania go pacjentowi w formie papierowej. Należy przy tym dodać, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest poinformowanie swoich pracowników o tym, czy jako płatnik składek zdrowotnych ma on swój profil w PUE ZUS (pracodawca rozliczający więcej niż 5 pracowników ma obowiązek założenia profilu w PUE ZUS).
W jaki sposób możliwe jest wystawianie e-Zwolnień?
Lekarz będzie mógł wystawić e-Zwolnienie przez Internet na dwa sposoby:
- poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS),
- poprzez oprogramowanie, z którego korzysta świadczeniodawca w placówce lub gabinecie.
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dokument e-Zwolnienia należy podpisać elektronicznie, co do tej pory możliwe było za pomocą profilu zaufanego ePUAP bądź z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego. Nowym rozwiązaniem umożliwiającym podpisywanie dokumentu e-Zwolnienia jest certyfikat ZUS, który lekarz może uzyskać za darmo, rejestrując swój profil w portalu PUE ZUS.
W tym miejscu należy dodać, że wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich z poziomu systemu Mediporta może być realizowane na dwa sposoby:
1. Z wykorzystaniem certyfikatu ZUS:
- certyfikat jest bezpłatny i ważny przez 5 lat
- certyfikat jest wydawany jest w formie pliku w formacie PKCS#12
- umożliwia podpisywanie e-Zwolnień i e-Recept w systemie Mediporta
2. Z wykorzystaniem certyfikatu podpisu kwalifikowanego:
- certyfikat jest płatny, a czas jego ważność (np. 1 / 2 lata) oraz cena zależy od dostawcy certyfikatu
- w zależności od dostawcy certyfikatu jest on wydawany w formie np. czytnika kart USB, tokena USB lub karty PCMCIA
- umożliwia podpisywanie możliwia podpisywanie e-Zwolnień i e-Recept
Jakie korzyści oferuje e-ZLA?
Oprócz zmiany sposobu wystawiania zwolnień lekarskich (przejście z formy papierowej na formę elektroniczną), e-Zwolnienie to także wiele innych korzyści i ułatwień dla lekarzy, pacjentów i pracodawców. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy m.in.:
- szybsze i łatwiejsze wystawianie zwolnień, dzięki dostępowi do danych pacjentów (ubezpieczonych) i danych pracodawców pacjenta (płatników składek)
- automatyczne przekazywanie drogą elektroniczną wystawionych zwolnień do ZUS oraz do pracodawcy pacjenta
- automatyczna weryfikacja daty początku okresu niezdolności do pracy, w zgodności z ostatnim wystawionym zwolnieniem
- możliwość przeglądania przez lekarza wcześniejszych zwolnień swoich pacjentów
- pracodawca natychmiast otrzyma wiadomość o wystawieniu zwolnienia i samo zwolnienie swojego pacjenta (pacjent nie będzie zobligowany do dostarczenia zwolnienia do pracodawcy w ciągu 7 dni)
- możliwość wystąpienia drogą elektroniczną do ZUS przez pracodawcę z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia pacjenta
Warto też dodać, że na żądanie pacjenta lekarz będzie miał obowiązek wydrukować elektroniczne zwolnienie, nawet w przypadku, jeśli pracodawca pacjenta posiada swój profil w PUE ZUS.
Gdzie szukać informacji na temat e-ZLA oraz PUE ZUS?
Więcej informacji o e-Zwolnieniach oraz rejestracji profilu lekarskiego w PUE ZUS znajdziesz na poniższych stronach: