Dlaczego przychodnie inwestują w informatyzację?

26 maja 2017

Aby nadać tempo zmianom w polskiej służbie zdrowia, placówki oferują opiekę telemedyczną. Dzięki informatyzacji lecznic i wdrożeniu systemu elektronicznej dokumentacji medycznej, skrócą się kolejki do specjalistów.

Nasza codzienność przenosi się do sieci, w której szukamy informacji o lekarzach, nawiązujemy z nimi relacje i zostawiamy opinie na ich temat. Stały kontakt z pacjentami za pośrednictwem internetu w znacznym stopniu ułatwia wymianę informacji z medykami. Informatyzacja placówek służby zdrowia oznacza prawdziwą rewolucję w polskim systemie służby zdrowia.

Zmiany prawne

Większą swobodę daje medykom wprowadzenie zmiany w ustawie o informatyzacji w ochronie zdrowia z października 2015 roku, która od tej pory zezwala na diagnozowanie stanu zdrowia pacjenta także zdalnie, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych. W niektórych przypadkach wizyta lekarska nie jest konieczna – aby poznać odpowiedź na nurtujące pytania, wystarczy skorzystać z komunikatora internetowego, wideokonsultacji lub porozumieć się przez telefon. Już dziś możliwe jest monitorowanie funkcji serca za pośrednictwem systemu holtera. Dzięki temu pacjenci, którzy rzeczywiście potrzebują konsultacji, szybciej odbędą wizytę u lekarza.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

System elektronicznej dokumentacji medycznej wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów. Pomysł prowadzenia e-kartoteki nie jest nowy, a z powodzeniem stosowany w zachodnich systemach służby zdrowia. Dzięki elektronicznej dokumentacji medycznej pomieszczenia na archiwum stają się zbędne, a dostęp do kompletnego przebiegu choroby pacjenta jest maksymalnie uproszczony. Rewolucja w przychodniach przyczynia się do znacznych oszczędności kosztów opieki zdrowotnej w Polsce, dlatego właśnie opłaca się inwestować w informatyzację lecznic.

Ułatwienie życia pacjentom

W związku z rozwijającym się trendem korzystania z aplikacji mobilnych, branża medyczna oferuje szereg użytecznych aplikacji, które ułatwiają życie chorym, np. analizując parametry życiowe. Część placówek służby zdrowia pozwala umawiać i odwoływać wizyty lekarskie, daje wgląd do wyników badań, zamówić receptę czy skorzystać z czatu ze specjalistą za pośrednictwem aplikacji. Prawda, że to spore udogodnienie?

Wykorzystane szanse

Dzięki temu, że w ostatnim czasie wzrosła świadomość managerów szpitali, przychodni i gabinetów medycznych, którzy chętnie pozyskali dotacje unijne, udało się zrealizować liczne wdrożenia systemów teleinformatycznych. Trend ten przyczynił się do tego, że Polska przestała być na szarym końcu państw, w których poziom informatyzacji jest najniższy. Osoby zarządzające placówkami służby zdrowia zoptymalizowały koszy i postawiły na rozwój systemu elektronicznej dokumentacji medycznej oraz szkolenie personelu pod kątem jego obsługi.

Sprawdź jak Mediporta może wyglądać u Ciebie

Wypełnij formularz kontaktowy

Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.

Otwórz e-mail z linkiem do demo

Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.

Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.

Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.

Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

Polecane artykuły

Zalety komunikacji z pacjentami za pomocą wiadomości SMS i e-mail
18 lipca 2023

Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…

Kopia bezpieczeństwa danych medycznych w chmurze
07 lipca 2023

W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…