Finansowanie świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest podstawą funkcjonowania ogromnej liczby placówek leczniczych. Oczywistym jest zatem, że zarządzające nimi osoby muszą bardzo poważnie podejść do tematu wyboru oprogramowania, które pozwoli na rozliczenie zrealizowanych świadczeń z tym płatnikiem – w jedyny możliwy obecnie sposób, czyli elektronicznie. Historycznie wybór ten nie stanowił najmniejszego problemu, ponieważ możliwość wyboru nie istniała, a odpowiednia aplikacja była dostarczana – lub bardziej: narzucana – przezNFZ. Od momentu uwolnienia rozliczeń w 2007 roku, poprzez ustanowienie tzw. otwartych formatów danych XML, sytuacja zmieniła się jednak diametralnie.
Obecnie możliwe jest wykonywanie rozliczeń za pomocą dowolnego kompatybilnego programu, których nie brakuje na rynku. W części województw, w których po stronie NFZ funkcjonuje Portal Świadczeniodawcy, wymaga to jedynie zarejestrowania instalacji i uzyskania odpowiednich identyfikatorów i haseł. W pozostałej części, obsługiwanej przez system SZOI, możliwe jest skorzystanie z dowolnego oprogramowania bez żadnych formalności.
Świadomość możliwości w pełni autonomicznego wyboru programu do rozliczeń przez placówkę medyczną nie jest powszechna. W rozpowszechnianiu wiedzy o otwartych formatach danych nie pomagają również pracownicy NFZ, niejednokrotnie błędnie wskazujący świadczeniodawcom aplikacje konkretnych firm jako jedyne właściwe. Osobom stojącym przed wyborem systemu do rozliczeń polecamy opublikowany na stronach NFZ oficjalny Poradnik dla planujących zakup oprogramowania. Na szczególną uwagę zasługuje w nim dział Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, w którym czytamy:
Konkurencja pomiędzy producentami i dostawcami prowadzi do ciągłego doskonalenia produktów i usług oferowanych klientom. Nie inaczej jest w przypadku systemów do rozliczeń z NFZ. Dzięki ustanowieniu otwartych formatów XML w 2007 roku i uwolnieniu wspierającego je oprogramowania, firma Mediporta może oferować dzisiaj aplikację, która znacząco usprawnia comiesięczny proces rozliczeń w stosunku do systemów dawniej wykorzystywanych.
Mediporta to łatwiejsza realizacja kontraktu z NFZ:
Nie bez znaczenia jest również fakt, że oprogramowanie Mediporta umożliwia w ramach jednego systemu również rozliczanie usług komercyjnych, a także zarządzanie pozostałymi aspektami działania placówki medycznej, takimi jak obsługa ruchu pacjentów. Z jego wdrożenia skorzystają również lekarze, na co zwracamy uwagę m.in. w artykule Dokumentacja medyczna dopasowana do specjalizacji.
O ile jednak możliwe jest zweryfikowanie działania poszczególnych funkcji systemu w ramach wersji demonstracyjnej lub podczas spotkania z przedstawicielem handlowym, o tyle sprawdzenie skuteczności samej wymiany danych z NFZ jest praktycznie niemożliwe we własnym zakresie. Z kolei poleganie na samych deklaracjach producenta może być bardzo ryzykowne.
Z tego powodu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób rozważających zakup oprogramowania Mediporta z myślą o rozliczeniach NFZ, prezentujemy poniżej statystyki zbudowane w oparciu o rzeczywiste, produkcyjne działanie systemu Mediporta na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy: od stycznia 2013 roku do czerwca 2014 roku.
W tym czasie miało miejsce wiele zmian związanych z elektroniczną sprawozdawczością świadczeń, m.in.:
Bez względu na zmiany zachodzące w procesie rozliczeń, klienci Mediporta mogą zawsze spać spokojnie, ponieważ wszelkie niezbędne aktualizacje systemu dostarczane są na czas, a ich wgraniem na serwery zajmuje się zespół administratorów, wyręczając pracowników placówek medycznych ze wszelkiego aktualizowania aplikacji.
W ramach pierwszej statystyki sprawdziliśmy średni, miesięczny rozkład kwot rozliczanych poprzez system Mediporta. Poniższy wykres odpowiada na pytanie o odsetek wartości kontraktów, który średnio zostaje rozliczony w danym dniu miesiąca. Jako moment rozliczenia przyjęliśmy wystawienie rachunku dla NFZ, a więc ostatni krok całego procesu rozliczeń, uwzględniającego wcześniejsze przesłanie raportów statystycznych lub list deklaracji i ich akceptację przez płatnika.
Analiza pokazuje, że w obowiązującym terminie wysłania raportów statystycznych – do 10. dnia miesiąca – klientom firmy Mediporta udaje się nie tylko przedstawić sprawozdanie, ale także już rozliczyć średnio 85% środków. Kolejne 10% rozliczane jest w ostatnim dniu miesiąca (30. lub 31) – są to listy deklaracji POZ, lub świadczenia specjalistyczne w oddziałach NFZ, które umożliwiają wysłanie sprawozdań jeszcze przed końcem okresu rozliczeniowego. Inaczej mówiąc, 95% wartości kontraktów jest rozliczane w systemie Mediporta w terminie, w którym obowiązkowe jest jedynie ich sprawozdanie.
W ramach drugiej statystyki postanowiliśmy skupić się na sytuacji finansowej poszczególnych klientów. Poniższy wykres przedstawia średni odsetek klientów korzystających z systemu Mediporta, którzy do danego dnia miesiąca rozliczyli przynajmniej 80% wartości swojego kontraktu z NFZ, pozostawiając na kolejne dni korektę bardziej problematycznych świadczeń oraz rozliczenie działalności POZ. Podobnie jak w przypadku pierwszej statystyki jako moment rozliczenia przyjęliśmy moment wygenerowania dla NFZ rachunku lub faktury.
Z analizy wynika, że już 5. dnia miesiąca aż 74% klientów niezależnie osiąga próg 80% rozliczonych środków – tym samym zabezpieczając swoją późniejszą płynność finansową tak wcześnie jak to tylko możliwe. Uwzględniając rozliczenia, które następują (również planowo) dnia 30. lub 31. miesiąca, wspomniana grupa klientów rośnie do 83%.
Wykorzystanie dowolnego systemu do rozliczeń z NFZ, który wspiera tzw. otwarte formaty XML, to nie tylko techniczna możliwość, ale formalne prawo każdego świadczeniodawcy, potwierdzone m.in. w opublikowanym przez NFZ oficjalnym przewodniku dotyczącym wyboru odpowiedniego programu.
Mediporta nie tylko spełnia podstawowe wymagania wobec programu do rozliczeń, ale także oferuje szereg udogodnień dla rejestracji, lekarzy, zarządców i osób zajmujących się rozliczeniami. Przede wszystkim jednak gwarantuje terminowe sprawozdawanie świadczeń i wystawianie rachunków, co dobitnie potwierdzają dane historyczne.
Uzupełnij wszystkie dane, abyśmy mogli wysłać wersję demo dostosowaną do Twojej placówki.
Teraz możesz zobaczyć, jak działa Mediporta. W każdej chwili możesz skorzystać z szeregu wskazówek i przewodników zawartych w programie.
Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej placówki.
Wybierz swoją specjalizację, aby uzyskać dostęp do wersji demo najlepiej ilustrującej możliwości systemu Mediporta w Twojej działalności. Dostęp prześlemy e-mailem po wypełnieniu formularza.
Administratorem danych osobowych jest Mediporta Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Władysława Reymonta 35. Dane podane w formularzu DEMO będą przetwarzane w celu otrzymania wiadomości email z dostępem do wersji demonstracyjnej systemu, a także późniejszego kontaktu biznesowego w tej sprawie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, aby otrzymać dostęp do DEMO.
Przetwarzanie danych odbywa się za Twoją zgodą, którą możesz cofnąć w dowolnym momencie. Dane te będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.
Komunikacja z pacjentem jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Odpowiednia komunikacja pomaga zbudować zaufanie, zapewnia pacjentowi poczucie zrozumienia i wsparcia, a także ułatwia wymianę istotnych informacji dotyczących zdrowia. Placówki medyczne coraz częściej wykorzystują nowe technologie aby kontaktować się ze swoimi pacjentami. Popularność zdobywają wiadomości SMS-owe oraz wiadomości e…
W naszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych oprogramowanie medycznego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Kwestia bezpieczeństwa tak wrażliwych danych medycznych jest niezwykle istotną kwestią. Będąc właścicielem działalności medycznej musimy pamiętać, że przepisy ściśle regulują okres przez jaki dane medyczne historii choroby pacjentów powinny być…